oko.jpg

 
 

twoje-oczy.ezin.pl

Test ostrości wzroku jest prostym, ale bardzo ważnym badaniem. Dokonuje się go przy pomocy umieszczonych na tablicach specjalnie dobranych znaków. Takimi znakami litery, cyfry, kółka ze szczerbinkami z różnych stron lub rysunki (np. czarne obrazki dłoni z rozstawionymi palcami, obrazki zwierzątek i przedmiotów). Takie zestawy znaków nazywają się – tablice Snellena.

 

Przykładowa tablica Snellena

 

 

Tablica składa się z rzędu znaków. Im niższy rząd, tym znaki są coraz mniejsze. Po lewej stronie znajduje się liczba określająca odległość, z jakiej sprawne oko widzi ostro dany rząd znaków.

Ostrość wzroku określa się wg wzoru:

 

V = d / D

 

Gdzie:

V (virsus) – ostrość wzroku

d – odległość od tablicy

D – odległość z jakiej sprawne oko widzi ostro dany rząd znaków

 

W trakcie badania ostrości wzroku należy zgłaszać lekarzowi każdą „anomalie”, czyli np. jeśli nie widzimy jakiejś litery bądź znaku w rzędzie, jeśli litery wydają się kłaść, jeśli mamy wrażenie, że litery są przesłonięte jakąś przeszkodą itp.

Osobiście mam astygmatyzm, kiedyś na badaniu na tablicach Snellena (pierścienie) lekarz zapytał mnie z której strony jest szczerbinka. Nie mogłem odpowiedzieć na to pytanie, gdyż zamiast kółka ze szczerbinką widziałem coś w rodzaju znaku nieskończoności (położonej 8).

 

 

 

 

 

 

 

Firma DORE - właściciel platrofmy, na której stworzony został serwis www.twoje-oczy.ezin.pl - nie ponosi odpowiedzialności za treści i wypowiedzi zamieszczane przez użytkowników na łamach serwisu. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.